صخره های مرجانی

صخره‌های مرجانی جزیی از قدیمی‌ترین و غنی‌ترین اجتماع موجودات زنده بر روی زمین هستند. بیشتر صخره‌های مرجانی بین 5000 تا 10000 سال عمر دارند و بسیاری از آنها صخره‌های آبی روی هم انباشته شده‌ای هستند که میلیونها سال قدمت دارند. مرجانهایی که صخره‌های مجانی را تشکیل می‌دهند تنها در شرایط خاصی پرورش می‌یابد. آنها در آب گرم ، شور و تمیز زندگی می‌کنند. رشته صخره‌های عظیم آبی در طول سال با درجه حرارتی بیش از 21 درجه سانتیگراد گرم باقی می‌مانند. مرجانها همچنین تنها در آبهای کم‌عمقی که نور خورشید بتواند به آنها برسد زندگی می‌کنند.

مرجان ها به دو دسته تقسیم می شوند:

١_مرجان نرم

(عکس های زیر مربوط به تمامی مرجان های نرم میباشد)

 

نام علمی:Plerogyra sinuosa

نام انگلیسی:bubble green coral

نام علمی:Lobopylia robusta

نام انگلیسی:brain lobed coral

نام فارسی:مرجان برین خرچنگی

نام علمی:coco worm

نام انگلیسی:coco worm

 نام علمی:Plerojira simplex

نام انگلیسی:bubble coral

نام علمی:Scolymia vitiensis

نام انگلیسی:doughnut coral

نام فارسی:مرجان دونات

نام علمی:Catalaphylia jardinei

نام انگلیسی:elegence coral

نام فارسی:مرجان الگانس

نام علمی:Lobopytom species

نام انگلیسی:finger leather coral

نام فارسی:مرجان انگشتی

نام علمی:Goniopora species

نام انگلیسی:flower pot coral

نام فارسی:شقایق سنگ بنفش

 نام علمی:Goniopora djiboutiensis

نام انگلیسی:flower pot coral

نام فارسی:شقایق سنگ زرد

 نام علمی:Nemenzophylia turbida

نام انگلیسی:fox coral

نام فارسی:مرجان فاکس

٢_مرجان سخت

(عکس های زیر مربوط به تمامی مرجان های سخت می باشد)

نام علمی:Acropora lutkeni

نام انگلیسی:branching acropora

نام علمی:Acropora species

نام انگلیسی:cluster acropora

نام علمی:Diploastrea heliopora

نام انگلیسی:moon coral

نام فارسی:مرجان ماه

نام علمی:Montipora tubercolusa

نام انگلیسی:plate montipora

نام علمی:Montipora capricornis

نام انگلیسی:whorled montipora

صخره های مرجانی                  coral reef

مقدمه

صخره های مرجانی محیط های زندگی اقیانوسی گرم، روشن و کم عمق و غنی از زندگی هستند. ساختمان عظیم صخره از جنس مرجان آبی است که جانوران ریز در محیط آن زندگی می کنند. موقعی که مرجان ها می میرند، پشت یک ساختمان سنگی سخت ساخته شده از سنگ آهک رها می شوند.

مرجان پناهگاهی برای بسیاری از جانداران در این محیط سکونت پیچیده فراهم می کند. این جانداران شامل اسفنج ها، ماهی ها (مثل کوسه صخره ای سرسیاه، گروپرز groupers (نوعی ماهی مناطق گرمسیری)، ماهی دلقکی، مارماهی،‌ طوطی ماهی، قاشقک و عقرب ماهی)،‌ ستاره دریایی، لاله نعمان، ستارگان دریایی (شامل دلقک تورن ویرانگر destructive Crown of Thorns)، سخت پوستانی (مثل خرچنگ و میگو)،‌ لاک پشت، مار دریایی، حلزون و نرم تنان (مثل اختاپوس، حلزون گرمسیری مارپیچی و حلزون دوکفه ای) است. پرندگان هم از جانوران صخره ای مرجانی برای خودشان مهمانی ترتیب می دهند.

انواع مرجان: دو نوع از مرجان ها وجود دارند:

 مرجان سخت و مرجان نرم. مرجان های سخت (مثل مرجان مغزی و مرجان شاخ گوزنی elkhorn) اسکلت های سنگ آهکی سختی دارند که پایه صخره های مرجانی را تشکیل می دهند. مرجان های نرم (مثل انگشت های دریایی و تازیانه های دریایی) صخره ها را نمی سازند.

زیستگاه صخره های مرجانی:

 صخره های مرجانی در آب های گرم کم عمق، معمولاً نزدیک به خشکی و بیشتر در مناطق گرمسیری به وجود می آیند. مرجان ها دماهای بین 70 و 85 درجه فارنهایت (21 تا 30 درجه سانتی گراد) را ترجیح می دهند. صخره های مرجانی در ساحل شرقی آفریقا، ساحل جنوبی هند در دریای سرخ و در ساحل های شمال شرقی و شمال غربی استرالیا و در پولنزی هستند.

صخره گرت بریر The Great Barrier Reef  (از ساحل استرالیا) بزرگ ترین صخره مرجانی در جهان است که بیش از 1257 مایل یا 2000 کیلومتر طول دارد.

انواع صخره های مرجانی:

انواع مختلفی از صخره های مرجانی وجود دارد که شامل اینها است:

-صخره های حاشیه دار: صخره هایی هستند که در امتداد خط ساحی شکل می گیرند. آنها روی فلات قاره در آب کم عمق هستند.

-صخره های سدی: به موازات خط ساحلی اما دورتر از آن رشد می کنند. معمولاً از خشکی به وسیله مرداب عمیق جدا می شوند. آنها به این خاطر صخره های سدی نامیده می شوند، که سدی بین مرداب و دریا به وجود می آورند و مانع کشتی رانی می شوند.

صخره های مرجانی جزایر بلینزی

جنوب و مرکز اقیانوس آرام ، پوشیده از گروهی جزیره است که منشا آتشفشانی دارند. این جزایر در حکم پایه و اساس رشته صخره‌های آبی حاشیه‌ای و رشته صخره‌های آبی هستند. گاهی اوقات آتشفشانها ، نشست می‌کنند و مرجانها به سمت بالا رشد می‌کنند و در عین حال جزایر مرجانی با مردابی در مرکز را بوجود می‌آورد. گونه‌هایی که در این ناحیه یافت می‌شوند، شامل تعداد بسیاری از گونه‌های مشترکی هستند که در نواحی اقیانوس هند و اقیانوس آرام یافت می‌شوند از جمله : باراکودا ، خرچنگ قرمز صخره‌های آبی که پاهای عقب آن ناقص است، کرمهای پالول و حلزونهای مرواریدی.

صخره های مرجانی دریای سرخ

دریای سرخ که اقیانوسی نسبتا جوان محسوب می‌شود حدود 5 میلیون سال پیش شکل گرفت. این دریا شامل یکی از طویل‌ترین صخره‌های آبی حاشیه‌ای در دنیا است که طول آن بیش از 4500 کیلومتر2800 مایل است. این صخره‌های آبی ، بر روی لبه باریکی قرار دارند که در طول دریای سرخ امتداد دارند و از سمتی که رو به دریا است به اعماق آبها فرورفته‌اند. جانورانی که در این ناحیه یافت می‌شوند بسیار شبیه آنهایی هستند که در صخره‌های آبی هندوستان و اقیانوس آرام یافت شده‌اند صخره‌های مرجانی کارائیب

گرچه بسیاری از جزیره‌های کارائیب توسط صخره‌های آبی حاشیه‌ای در بر گرفته شده‌اند اما حاشیه ساحلی آمریکای جنوبی و مرکزی عموما فاقد گسترش صخره‌های آبی هستند. زیرا صخره‌های آبی در مکانهایی که آب شیرین رودخانه به دریا می‌ریزد نمی‌توانند تشکیل شوند. رشته صخره‌های آبی با طول 474 کیلومتر طویل‌ترین و غنی‌ترین صخره‌های آبی در اقیانوس اطلس هستند

صخره‌های آبی بسیار ظریفند و به سادگی تخریب می‌گردند و سالها طول می‌کشد تا بازسازی شوند. برای مثال یک مرجان مغزی 20 سال طول می‌کشد تا به اندازه سر یک انسان رشد کند. بیشتر صخره‌های مرجانی دنیا اکنون تخریب شده‌اند و در بعضی مناطق مانند فیلیپین کاملا نابود گشته‌اند.

خطراتی که صخره های مرجانی را تهدید می کند:

صنعت توریست بدون کنترل از جمله لایروبی و احیاء زمین جهت ساختن هتلها ، فرودگاهها و بندرگاهها.

جمع آوری مرجانها و صدفها برای یادگاری

ماهیگیری بیش از حد توسط ماهیگیران ، از جمله استفاده از دینامیت برای کشتن تعداد زیادی ماهی در یک لحظه.

استفاده از صخره‌های مرجانی برای ساختن جاده‌ها و خانه‌ها.

آلودگی توسط س م دفع آفات و کودهای کشاورزی ، توسط تخلیه فاضلابها و نشت سوختها . همچنان که درختان جنگلها قطع می‌شوند خاک و گل و لای توسط باران شسته شده و به صخره‌های آبی ریخته می‌شود و پولیپهای مرجانی ظریف را خفه می‌سازد و صخره‌های آبی را نابود می‌کند. .

صخره‌های آبی بسیار ظریفند و به سادگی تخریب می‌گردند و سالها طول می‌کشد تا بازسازی شوند. برای مثال یک مرجان مغزی 20 سال طول می‌کشد تا به اندازه سر یک انسان رشد کند. بیشتر صخره‌های مرجانی دنیا اکنون تخریب شده‌اند و در بعضی مناطق مانند فیلیپین کاملا نابود گشته‌اند.

/ 8 نظر / 337 بازدید
soodeh

ba tashakor az shoma lotfan dar morede dolfinha ham matlab benevis

مامان پارسا

سلام.اومدم عرض ادبی کنم.به وبلاگ پسرم سر زده بودید.دلم رفت عکس این آکواریوم رو دیدم.اگه پارسا این عکسها رو ببینه ما رو ول نمیکنه که بریم ببینیم.پارسا علاوه بر دایناسور عاشق کوسه هاست جالبه نه!اینقدر دلم میگیره ما از دیدن این زیباییها محرومیم.یه خاطره بگم و برم.یه روز پارسا رو برده بودم به دیدن یه آکواریوم البته شرمنده ام بگم چند تا جعبه شیشه ای بود[خجالت]کلی ذوق کرده بود کنار آکواریوم کوسه ها ایستاده بود و با حسرت نگاه میکرد گفت :کاشکی منم تو آکواریوم زندگی کردم !

نسترن

سلام.وبلاگ خیلی خوب و مفیدی داری. به کارت ادامه بده![چشمک][گل][هورا]

آرام

خیلی زیبا بود